Aplikacja mobilna „Alarm 112”

Celem aplikacji mobilnej jest zapewnienie możliwości przekazywanie zgłoszeń alarmowych na numer alarmowy 112 bez konieczności używania komunikacji głosowej, co powoduje że rozwiązanie jest również przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

Przy pomocy aplikacji użytkownik ma możliwość wykonania zgłoszenia alarmowego z terenu Polski o zaistnieniu zagrożenia: życia, zdrowia, bezpieczeństwa, mienia, środowiska naturalnego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zgłoszenia tworzy się poprzez wybór właściwej kategorii zdarzeń alarmowych kierowanych następnie do Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego przy użyciu piktogramów. Istotnym elementem zgłoszenia jest określenie miejsce zdarzenia, co można uczynić na kilka sposobów. Dodatkowo aplikacja przewiduje możliwość komunikacji dwustronnej z operatorem numerów alarmowych przy użyciu SMS.

Aplikacja przeznaczona jest dla osób przebywających na terenie Polski.

W celu uzyskania funkcjonalności wysyłania zgłoszeń alarmowych użytkownik musi dokonać akceptacji regulaminu oraz polityki prywatności, a następnie przeprowadzić rejestrację podając poniższe dane:
– imię i nazwisko
– PESEL
– adres e-mail
– nr telefonu

Aby skorzystać z aplikacji mobilnej” Alarm 112″ nalezy ją pobrać i dokonać rejestracji. Aplikacja dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych Android i iQS

Zródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.help.deafhelp&hl=en_US

Polityka prywatności

 

 
Spotkanie z dziećmi Szkoła Podstawowa Nr 1 w Siemiatyczach

W dniu 19.02.2020 r w Szkole Podstawowej Nr 1 w Siemiatyczach odbyło się spotkanie z uczniami klas II.W trakcie spotkań funkcjonariusze szczegółowo omówili zagadnienia związane z zasadami odpowiedniego  zachowania  podczas wystąpienia pożaru, miejscowego zagrożenia oraz zaprezentowali sprzęt ratowniczy. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczne korzystanie z lodowisk, sposoby zachowania się w przypadku załamania się lodu. Poruszano również tematykę związaną z zagrożeniami pożarowymi jakie mogą wystąpić w domach lub mieszkaniach. Przedstawiono jak prawidłowo alarmować służby ratownicze oraz przypomniano numery alarmowe. Poświecono sporo uwagi tematyce związanej z tlenkiem węgla, zagrożeniem z mim związanym, sposobami zapobiegania jego wydostawaniu się oraz wykrywaniu przez czujki. Spotkanie prowadzono w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”

 

Opracował: st.kpt. Sylwester Usciniak

Zdjęcia: KP PSP Siemiatycze
Podsumowanie roku 2019

W dniu 18.02.2020 r na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie dotyczące podsumowania funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu siemiatyckiego w roku 2019. W odprawie uczestniczył Zastępca Polskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Andrzej Sobolewski, Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, przedstawiciele samorządu terytorialnego, służby współdziałające. Podczas spotkania omówiono funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu siemiatyckiego z uwzględnieniem ilości interwencji, przyczyn powstawania pożarów, jak również poziom wyszkolenia członków jednostek OSP.

Opracował: st. kpt. Sylwester Uściniak

Zdjęcia : KP PSP Siemiatycze
Eliminacja Turnieju o Puchar Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego w Piłce Siatkowej

W dniu 29 stycznia, na terenie  powiatu siemiatyckiego rozegrane zostały eliminacje zawodów o Puchar  Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego w Piłce Siatkowej.

Zmagania na terenie województwa odbywają się w  czterech grupach( A,B,C,D,) z których  wyłonieni  zwycięzcy spotkają się na turnieju finałowym.  W zawodach I rundy (GRUPA B) uczestniczyły drużyny z KP PSP w Augustowie, KP PSP Grajewo oraz KP PSP Siemiatycze. Rozgrywki prowadzone były w systemie  każdy z każdym do dwóch wygranych setów.

Wyniki „GRUPA B”

  1. KP PSP Augustów
  2. KP PSP Grajewo
  3. KP PSP Siemiatycze

Zmagania drużyn przeprowadzono na Hali Widowiskowo Sportowej w Siemiatyczach ul. Świętojańska 25

Opracował: st.kpt. Sylwester Uściniak

Zdjęcia: KP PSP Siemiatycze
III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)

Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)
Życzenia Świąteczne KP PSP Siemiatycze
Spotkanie opłatkowe siemiatyckich strażaków

19 grudnia 2019r. w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli funkcjonariusze komendy,

 przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Siemiatyczach, ks. Jan Krasowski – kapelan powiatowy  strażaków, Dziekan Prawosławny Dekanatu Siemiatyckiego ks. Paweł Sterlingow a także przedstawiciele władz samorządowych na czele ze Starostą Siemiatyckim Janem Zalewskim, służb mundurowych oraz instytucji współpracujących z tutejszą komendą. Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach st. bryg. Jerzy Sitarski  po przywitaniu zaproszonych gości, złożył wszystkim życzenia z okazji nadchodzących Świąt oraz podziękował strażakom i pracownikom cywilnym za sumienną służbę i pracę w mijającym roku. Nie zabrakło ciepłych słów od zaproszonych gości, którzy w swoich przemówieniach życzyli zarówno szczęścia osobistego, rodzinnego, tak bardzo potrzebnego w strażackiej służbie.

Spotkanie opłatkowe było poprzedzone  posiedzeniem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Siemiatyczach na którym zostały omówione:

  1. Założenia do kampanii sprawozdawczej.
  2. Przeprowadzone imprezy programowe OP ZOSP RP w Siemiatyczach w roku 2019.
  3. Planowane imprezy programowe na rok 2020.
  4. Rozliczenie dotacji MSWiA, KSRG, orz dodatkowe dofinansowania OSP.
  5. Funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu siemiatyckiego.
  6. Sprawy bieżące.

Opracował: st.kpt. Sylwester Uściniak
Zdjęcia st.kpt. Sylwester Uściniak
Wypadek cysterny powiat siemiatycki

W dniu 16 grudnia ok godz. 7.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Siemiatyczach otrzymało zgłoszenie wypadku drogowego w okolicach miejscowości Łopusze (DW 690) z udziałem czterech samochodów, w tym  cysterny przewożącej olej napędowy.  W pieszej fazie o działań zastały zadysponowane dwa zastępy z JRG Siemiatycze, OSP Kłopoty  Bujny, następnie OSP Grodzisk. Na miejsce zdarzenia przybył Z-ca Komendanta Powiatowego PSP st. kpt. Sylwester Uściniak. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej jednemu z kierujących, podaniu jednego prądu piany ciężkiej, zabezpieczeniu minimalnego wycieku oleju napędowego i dokręceniu zaworu  odpowietrzającego. Właściciel firmy na miejsce zdarzenia zadysponował  dodatkową cysternę do przepompowania oleju napędowego oraz  specjalistyczny holownik w celu postawienia samochodu na koła. Działania  ratownicze trwały  łącznie ponad siedem godzin. W tym czasie ruch odbywał się w sposób wahadłowy. Przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków  panujących na drodze. Pozostałe osoby podróżujące pojazdami nie odniosły obrażeń.Opracował: st.kpt. Sylwester Uściniak
Zdjęcia: st. kpt. Sylwester Uściniak
Powiat siemiatycki – spotkania w szkołach.

Listopad i grudzień to miesiące gdzie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach w ramach szeroko rozumianej prewencji przeciwpożarowej odwiedzają placówki oświatowe na terenie powiatu siemiatyckiego.

W ramach spotkań z dziećmi, młodzieżą oraz nauczycielami w szkołach podstawowych przekazano kalendarze plakatowe na nadchodzący 2020 rok. Spotkania były okazja do omówienia założeń ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla w sezonie grzewczym pt. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Omówiono zasady bezpiecznego wypoczynku i zagrożeń związanych z sezonem zimowym. Jednocześnie podczas rozmów z nauczycielami zauważono jak ważnym elementem są spotkania i pogadanki  oraz wizyty w salach edukacyjnych „OGNIK”  które podnoszą świadomość dzieci na temat bezpieczeństwa. Podziękowano za dotychczasową współpracę oraz zadeklarowano chęć kontynuowania wspólnych przedsięwzięć.

Do akcji prewencyjnych  również czynnie włączyła się  jednostka  OSP  w Krupicach. Podczas spotkań  na terenie szkól podstawowych w gminie Siemiatycze przedstawiciel jednostki wręczał broszury szkoleniowe i informacje dzieciom uczestniczącym w spotkaniach. OSP Krupice jako pierwsza jednostka OSP włączyła się w tego rodzaju przedsięwzięcia realizowane przez Straż Pożarna  w Siemiatyczach.

 

 

Opracował. st.kpt. Sylwester Uściniak

Zdjęcia: KP PSP Siemiatycze
OSP Drohiczyn – zawody towarzyskie w województwie kujawsko-pomorskim.

1 grudnia na hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim rozegrane zostały towarzyskie zawody „Linia ssawna na czas”, bazujące na regulaminie tradycyjnych międzynarodowych zawodów pożarniczych CTIF.

Organizatorem zawodów była OSP Straszewo (gm. Koneck, woj. kujawsko-pomorskie), której naczelnik Stanisław Lewandowski od kilu kat próbuje zaszczepić na polski grunt popularny w Austrii, Niemczech, Chorwacji i Słowenii okrojony regulamin CTIF, polegający na budowie wyłącznie linii ssawnej przez pięcioosobowe drużyny. Dzięki temu, że w regulaminie tym nie używa się wody (wszystkie linie budowane są na sucho), można jego całość lub poszczególne fragmenty trenować również na hali. Jak się okazuje – można również rywalizować w wykonaniu jednego z elementów pełnej konkurencji. W zawodach wzięło udział 8 drużyn z 4 jednostek OSP i jedna drużyna PSP, którą z braku konkurencji zakwalifikowano razem z jednostkami ochotniczymi. W rywalizacji kobiet zwyciężyła drużyna KDP Drohiczyn przed KDP Miłakowo (woj. warmińsko-mazurskie). W klasyfikacji mężczyzn bezkonkurencyjna była ekipa PSP z Siedlec (woj. mazowieckie), która wyprzedziła OSP Luzino (woj. pomorskie), OSP Drohiczyn, OSP Straszewo, drugą drużynę z OSP Luzino i OSP Miłakowo. Sędzią głównym zawodów był bryg. Marek Łupiński z KM PSP w Siedlcach, w składzie komisji sędziowskiej znaleźli się też mł. bryg. Tadeusz Bujno z KP PSP w Siemiatyczach i druh Tomasz Trochimiak z OSP Drohiczyn. Po zakończeniu zmagań sportowych strażacy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy na zorganizowanym przez gospodarzy konkursie. Tu najlepsza okazała się ekipa OSP Straszewo, która pokonała dziewczęta z Miłakowa i Drohiczyna.

Zawodnicy i opiekunowie podkreślali nie tylko wyjątkowość imprezy (nie ma informacji, aby tego typu zawody były rozgrywane jeszcze gdziekolwiek indziej w kraju), ale również potrzebę jej zorganizowania. Cykl rozgrywek w regulaminie CTIF jest czteroletni, pomiędzy zawodami krajowymi jego funkcjonowanie praktycznie zamiera, udział w zawodach był więc doskonałą okazją do przypomnienia sobie jego reguł i wcześniejszego przystąpienia do cyklu przygotować do przyszłorocznych zawodów.

Drużyny OSP Drohiczyn wystąpiły w składach: drużyna kobieca – Anna Lewczuk, Julia Kosowska, Aleksandra Gryciuk, Martyna Buśko i Dominika Roguska, drużyna męska – Łukasz Kalinowski, Krystian Chromiński, Bartłomiej Bujno, Przemysław Poniatowski i Kacper Zygmunt.

https://aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/zawody-sportowo-pozarnicze-w-aleksandrowie-kujawskim-zobacz/ar/c1-7451001

Opracował: mł. bryg. Tadeusz Bujno
zdjęcia: mł. bryg. Tadeusz Bujno